Zviceranet më shumë i besojnë zjarrfikësve se sa politikanëve

Autori:Avdyl Pajaziti

Besim më të vogël zviceranët kanë për agjentët e pasurive të patundshme, futbollistët dhe politikanët. Kështu thotë një studim i hulumtim të tregut të mediave që ishte realizuar nga kompania e Reader’s Digest.

Për studimin “European Trusted Brands 2015” janë anketuar më shumë se 15 mijë njerëz në Zvicër dhe në Gjermani, Austri, Portugali, Finlandë, Rumani dhe Rusi.

Besimi “shumë i lartë” në zjarrfikës

Zjarrfikësit mbërritën jo vetëm në Zvicër, por edhe në gjashtë vende të tjera në nivelin më të lartë të besimit. 92 për qind e të anketuarve zviceranë në profesion besimi ishte “shumë i lartë” për zjarrfikësit.

Pastaj vijnë pilotët (91%), infermieret (90%), farmacistët (88%), mjekët (87%) fermerët (79%), mësuesit (71%), oficerët (62%), si edhe gjyqtarët dhe meteorologët (58%).

Të anketuarit më pak besim shprehën në shërbimet e pasurive të patundshme (14%), futbollistët (16%), politikanët dhe tregtarët e makinave (18% i), në punonjësit në call center (20%) dhe këshilltarët financiarë (26%).

Vetëm 2 për qind e rumunëve u besojnë politikanëve

Në Zvicër besimi ndaj politikanëve është 18 për qind, pothuajse dy herë më e lartë se mesatarja evropiane (9%). Në Rumani, vetëm 2 për qind e të anketuarve besojnë te politikanët e tyre, në Portugali 3 për qind dhe në Gjermani 12 për qind.

Më pak besim se mesatarja në Evropë kanë zviceranët për mësuesit, priftërinjtë, gazetarët dhe futbollistët.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/zviceranet-me-shume-i-besojne-zjarrfikesve-se-sa-politikaneve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala