Zhbogar: Formojeni Specialen

Autori:Avdyl Pajaziti

Përfaqësuesi special i BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, ka deklaruar në Zubin Potok se formimi i Gjykatës Speciale për krime të luftës para së gjithash është në interes të Kosovës, ndërsa tha se pret që bisedimet për formimin e Bashkësisë së Komunave Serbe të fillojnë ashtu siç janë paraparë me Marrëveshjen e Brukselit.

 

Ai nuk ka dashur të spekulojë se çfarë do të ndodhte nëse në Kuvendin e Kosovës nuk merret vendimi për formimin e Gjykatën Speciale, por ka siguruar se tani është koha për formimin e saj.

“Nuk dua të spekuloj me atë se çfarë do të ndodhë nëse nuk merret vendimi, sepse mendoj se kjo Gjykatë është në interes të Kosovës dhe se deputetët e Kuvendit të Kosovës më në fund do të shohin se kjo vërtet është zgjidhja më e mirë dhe se ajo Gjykatë në mënyrën më të shpejtë të mundshme do t’i shkojë në fund këtij tregimi nga raporti i Këshillit të Evropës”, u ka thënë medieve pas përfundimit të ceremonisë së përurimit të objektit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Zubin Potok, për ndërtimin e të cilit BE-ja ka investuar 600 mijë euro, transmeton zëri.info

Zhbogar ka siguruar se tani është koha e duhur që të fillohet me përgatitjet për formimin e Gjykatës Speciale në Kosovë. Sipas tij, vendimi për formimin e Gjykatës Speciale nuk është i lehtë për Kuvendin e Kosovës, por ripërsëriti se ka ardhur koha për miratimin e amendamenteve kushtetuese që e mundësojnë formimin e saj.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në:

http://zeri.info/aktuale/36471/largoni-rete-e-zeza-mbi-kosoven-formojeni-gjykaten-speciale/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/zhbogar-formojeni-specialen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala