Zbulohet kompjuteri 2000 vjeçar (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Shumë nga ne mbase mendojnë se epoka e kompjuterit ka nisur me kompjuterin “Kolosi”, një pajisje elektronike e krijuar gjatë Luftës së Dytë Botërore për të deshifruar kodet e gjermanëve, atëherë e keni gabim.

Ndërkohë që zbulimet tregojnë të kundërtën, ato pohojnë se kompjuteri kompjuteri i parë është krijuar që para lindjes së Krishtit. Arkeologët kanë gjetur një pajisje të vogël prej bronzi që kishte humbur në det pranë brigjeve të Kretës për më shumë se një mijë vjet më parë. Ky kompjuter mendohet të ketë qenë ndërtuar në fund të shekullit të dytë para erës sonë.

Pajijsa “Antikythera” konsiderohet si kompjuteri i parë i programueshëm. Falë një sërë mjetesh të ndërlikuara, pajisja është përdorur si kalendar, për të ndjekur fazat e hënës dhe për të parashikuar eklipset.

210597

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/zbulohet-kompjuteri-2000-vjecar-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala