Zbulohet faunë e rrallë në Bjeshkët e Nemuna

Autori:Avdyl Pajaziti

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna.

Në kuadër të aktiviteteve për monitorimin dhe inventarizimin e biodiversitetit në zonat e mbrojtura të natyrës, zyrtarët e IKMN-snë, kanë realizuar një vizitë terreni në Grykën e Deçanit, zonën e fshatit Bellajënë kuadër të PK. “Bjeshkët e Nemuna”.

Me këtë rast u bë marrja e dy kamerave kurthtë vendosura kohë më parë, njëra tek kroni në Bellaj kurse tjetra në një pjesënne afërsi të staneve te Bellajit, ku besohet se është zonë e mundshme e lëvizjes së një numri të madh të kafshëve të egra, me theks të veçantë errëqebullit (Lynx lynx) si dhe llojeve me të cilat ushqehet ky lloj i rrallë.

Pas kontrollimit të kamerave u konstatua se ishin fotografuar llojet e gjitarëve si: Ari u murrmë (Ursus arctos), Derri iegër (Sus scrofa), Kaprolli (Capreolus capreolus), Dreri (Cervus elaphus), Dhelpra(Vulpes vulpes), Macja e egër (Felis sylvestris), Vjedulla (Meles meles), sidhe disa lloje tjera te zakonshme qe nuk vëreheshin mirë. Nga prania e numrit të konsiderueshëm të tyre mund të konstatohej gjendja relativisht e mirë e faunës në këtë pjesë të parkut.

Kamerat-kurth janë aparate me shkrepje automatike, të pajisura me një sensor i cili detekton lëvizjen e kafshëve me gjak të ngrohtë dhe i fotografon ato në momentin që kalojnë përpara pajisjes. Këto pajisje montohen në drunj apo kunja të posaçëm. Kjo metodë është jo-intenzive për studimin e faunës, pasi gjeneron informacion në lidhje me praninë dhe numrin e llojeve të ndryshme, pa i shqetësuar ato.

Disa kamera të tilla janë vendosur tash e sa kohë në pjesë të ndryshme të Parqeve Kombëtare “Sharri” dhe “Bjeshkët e Nemuna”, me të vetmin qëllim të monitorimit të gjendjes së faunës dhe pranisë së llojeve të ndryshme të shtazëve të egra.

Këto kamera deri më tani kanë siguruar tëdhëna të besueshme për praninë e llojeve të ndryshme të shtazëve të egra në këtozona të mbrojtur.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/zbulohet-faune-e-rradhe-ne-bjeshket-e-nemuna/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala