Zbulime tronditës: Paketimi i ushqimeve po vret

Autori:Avdyl Pajaziti

Kur ekspertja e industrisë ushqimore Joanna Blythman nisi të hetojë për praninë e kimikateve në paketimet e ushqimore, ajo që zbuloi ishte tronditëse.

“Ne duhet të kuptojmë rrezikun sesi funksionet normale të trupit tonë, po dëmtohen nga kimikatet inxhinierike të cilat po shkaktojnë një gamë të gjerë problemesh shëndetësore si: obeziteti, diabeti, kanceri, sëmundjet kardiovaskulare, infertiliteti dhe çrregullime të tjera seksuale. Nëse e marrim këtë seriozisht, duhet zvogëluar ekspozimi ndaj substancave të tilla, duke minimizuar konsumin e ushqimeve dhe pijeve të paketuara si dhe ushqimeve të përpunuara. Eshtë koha për ta filluar”

Çdo ushqim i përpunuar që hamë vjen i paketuar. Paketimi e mbron atë në udhëtimin e gjatë nga fabrika e përpunimit në dyqane e supermarkete, dhe me tej në shtëpitë tona. Ju mund të mendoni se nuk hani ushqime të përpunuara, por në realitet mund të jetë ndryshe. Ju e bëni këtë kur ushqeheni me sanduiç ose sallatë, me tortë me feta frutash, sallam, supën e ngrohtë për darkë. Të gjithë këto ushqime janë të përpunuara edhe pse konsiderohen relativisht “të shëndetshme”. Ata kanë bashkëjetuar ngushtë me kimikatet e paketimit për shumicën e jetës së tyre…

Për të lexuar më shumë rreth hulumtimit klikoni mbi faqe.

 

untitled1

untitled2

untitled3

untitled4

untitled8

untitled7

untitled6

untitled5

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/zbulime-trondites-paketimi-i-ushqimeve-po-vret/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala