Vetëvendosje: Mbajtja në arrest e aktivistëve tensionon situatën

Autori:Avdyl Pajaziti

Lëvizja Vetëvendosje përmes një kumtese ka thënë se mbajtja e aktivistëve të saj nën arrest po e tensionon situatën.

Aktivistët janë arrestuar në mbrëmjen e 12 tetorit dhe ata po vazhdojnë të mbahen në arrest nga Policia e Kosovës.

“Pushteti po i shton masat e sigurisë brenda Kuvendit ashtu që me forcë ta shtypë vullnetin e deputetëve opozitarë e t’i hapë rrugë “Zajednicën”, dhe paralelisht po i mban të arrestuar aktivistët për veprimin e tyre politik legjitim”, thuhet në regimin e Vetëvendosjes.

Vetëvendosje ka bërë thirrje te Policia e Kosovës që t’i lirojë menjëherë 9 të arrestuarit dhe të ndalet së bëri argatin e Qeverisë së Kosovës për shkak të veprimeve të tilla arbitrare veç sa e tensionojnë situatën edhe më tutje.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/vetevendosje-mbajtja-ne-arrest-e-aktivisteve-tensionon-situaten/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala