Veteranët dhe Vetëvendosje protestojnë përpara Kuvendit

Autori:Avdyl Pajaziti

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së do të organizojnë protestë gjithëpopullore në shenjë pakënaqësie me aktgjykimin e Gjykatës Themelore të Mitrovicës ndaj 11 ish pjesëtarëve të UÇK-së, dhe njëherësh edhe kundër themelimit të Gjykatës Speciale nga ana e deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Protesta do të mbahet sot në orën 10:00 në Sheshin Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar në Prishtinës dhe pak metra larg Kuvendit të Kosovës.

OVL-UÇK-së vlerëson se po degradohet lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa sipas kësaj organizate, krimet dhe gjenocidi që ka shkaktuar Serbia ndaj popullit shqiptar të Kosovës, asnjëherë nuk janë ndjekur e gjykuar nga gjykatat vendore e ndërkombëtare.

“Duke pasur parasysh se drejtësia ndërkombëtare në Kosovë, përmes UNMIK-ut dhe EULEX-it, vazhdimisht bëri akuza të njëpasnjëshme politike ndaj luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës; për shkak se, edhe në vendimin e fundit që u shqiptua kundër Komandantëve dhe bashkëluftëtarëve tonë, të cilët bënë luftë kundër pushtuesit e për t’ia sjellë popullit lirinë, shihet qartë tendenca për degradimin e luftës sonë çlirimtare”.

“Me këtë rast ftojmë qytetarët pa dallim, që t’i bashkëngjiten masovikisht kësaj proteste, sepse nuk do të lejojmë nëpërkëmbjen e vlerave të Luftës së UÇK-së, e cila vlerë ka përmasë të kombëtare”, thuhet në thirrjen për protestë të OVL-UÇK-së, të cilës i është përgjigjur pozitivisht Lëvizja Vetëvendosje.

Vendimi për protestë është marrë dy ditë pasi një trup gjykues i EULEX-it ia kumtoi 65 vjet burg Grupit të Drenicës. Midis 11 ish-pjesëtarëve të UÇK-së të dënuar, është edhe Sylejman Selimi, që ka qenë komandant i Shtabit të Përgjithshëm, si dhe Sami Lushtaku, i cili ishte komandant i Zonës Operative të Drenicës. Janë dënuar edhe deputeti Fadil Demaku dhe kryetari i Komunës së Drenasit, Nexhat Demaku

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/veteranet-dhe-vetevendosje-protestojne-perpara-kuvendit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala