Vështirësitë e dialogut

Autori:Avdyl Pajaziti

Duke pritur vazhdimin e dialogut në Bruksel, pala serbe pohon se Prishtina qëllimisht dëshiron ta shtyjë atë, pasi, siç transmeton RTS, për Serbinë dhe për serbët në Kosovë, më i rëndësishmi është formimi i Asociacionit të Komunave Serbe.

Pasuria, barrikada në lumin Ibër dhe për Serbinë çështja, që sipas këtij medium serb, bën 40 për qind të Marrëveshjes së Brukselit- Asociacionit të komunave serbe janë tema që nuk u zgjidhen në takimin e raundit të qershorit e për të cilat, të paktën beson pala serbe, do të zgjidhen deri në fund të korrikut.

Drejtori i Zyrës për Kosovën ka thënë se Prishtina me një fjali të thjeshtë thotë se çështjen e pasurisë e lë për një bisedime të ardhshme.

“Ne kemi dëshmi të qarta për pasurinë dhe ne kërkojmë që çështja e pasurisë të jetë temë e dialogut”, ka theksuar Gjuriq.

Ai ka shtuar se qëllimi i Prishtinës është që me një hap të zgjidhë pronësinë ndaj tërë sistemit elektrodistributiv në Kosovë, përfshirë hidrocentralin e Gazivodës dhe trafostacionin Vallaq që për Serbinë janë të papranueshme.

Analisti politik nga Beogradi Dushan Janjiq thotë se “priten tri marrëveshje të veçanta, për telekomunikacionin, AKS-në, еlektroekonominë dhe një marrëveshje për parimet e përgjithshme, i ashtuquajturi Brukseli 2.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/veshtiresite-e-dialogut/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala