Vështirë të zbardhet atentati ndaj ish presidentit Rugova

Autori:Zekirja Shabani

Ministri i Punëve të Brendshme Skënder Hyseni foli për terrorizmin dhe lëvizjen e lirë. Ai shpalosi edhe detaje nga atentati i bërë ndaj Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova.

Vendimi që e mori pesë muaj më parë për ta drejuar Ministrinë e Punëve të Brendshme për Skënder Hysenin ishte një nga më të vështirët. Kështu të paktën thotë vetë ai, kjo për faktin se puna e tij duhet të bazohet gjithmonë në fakte.

Është pikërisht mungesa e dëshmive që po e pengon atë të nis hetimet ndaj atentatit që iu bë ish-Presidentit tashmë të ndjerë Ibrahim Rugova në mars të vitit 2005.

“Kush do të ishte më i interesuar se unë ta zbuloj përpjekjen për atentat në Presidentin Rugova. Unë kam qenë i ulur në veturë me Presidentin Rugova dhe natyrisht nga tre ditë na ka ushtu koka nga detonimi i fortë. Mirëpo duhet të udhëhiqemi ekskluzivisht nga faktet por jo nga percepsionet”, tha Hyseni në emisionin ‘Zona B’ në Klan Kosova.

Mirëpo Hyseni ka tjera mendime kur flet për sfidat e tjera në vend. Ai mbase ka edhe fakte kur thotë se toleranca ndërfetare dhe ndërkulturore në vend është e pashoqe.

Sipas tij vendi nuk kërcënohet nga terrorizmi.

“Nuk mund të themi që ka organizata terroriste në Kosovë. Dhe ju siguroj që nuk ka”, tha ai, transmeton Gazeta Express.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/veshtire-te-zbardhet-atentati-ndaj-ish-presidentit-rugova/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala