Veriu pa paga

Autori:Avdyl Pajaziti

Të gjithë shërbyesit civilë në veri të Kosovës, kanë mbetur pa pagat e muajit mars. Kjo për faktin se komunat që drejtohen nga serbët lokalë, nuk kanë respektuar afatet ligjore të miratimit të buxheteve komunale dhe për këtë arsye, Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal nuk u ka ndarë buxhetin e lejuar.

Ata që nuk kanë marrë pagat e muajit mars janë edhe shërbyesit civilë në Zyrën Lokale për Komunitete dhe Kthim në fshatin Çabër të komunës së Zubin Potokut.

Çerkin Veseli nga kjo zyrë thotë se diçka e tillë ka qenë e pritur për ta, meqë komuna me shumicë serbe nuk i ka përmbushur obligimet që i ka pasur në raport me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal.

Sipas Ligjit për financa dhe atij për vetëqeverisje lokale, Mitrovica e veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Potoku është dashur që deri më 1 mars të miratojnë buxhetin konform atij që është miratuar në Kuvendin e Kosovës. Në të kundërtën kuvendet komunale konsiderohen jofunksionale.

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/veriu-pa-paga/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala