Vazhdojnë luhatjet në tregjet e aksioneve

Autori:Avdyl Pajaziti

Tregjet e aksioneve në Azi shënuan rënie të mëtejshme, megjithëse Pekini mori masa për të stimuluar rritjen e ekonomisë së dytë më të madhe të botës.

Mbrëmë Banka Qendrore e Kinës i uli me 0,25 për qind normat e interest. Tregjet fillimisht reaguan pozitivisht dhe aksionet shënuan rritje në Evropë dhe në Shtete e Bashkuara. Por te merkuren pati një ditë të furishme të tregjet aziatike, me luhatje të mëdha.

Në New York, ekonomistët thonë se rritja ekonomike e Kinës mundet të bjerë në  6.6 për qind vitin  e ardhshëm, një shifrë kjo shumë më e ulët se në të kaluarën. Sipas ekspertëve, probleme ekonomike të Kinës do të ndjehen në vende të tjera.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/vazhdojne-luhatjet-ne-tregjet-e-aksioneve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala