Ulet çmimi i naftës

Autori:Avdyl Pajaziti

Çmimi i naftës në bursën e New Yorku është ulur për shkak të mundësisë së zgjidhjes së çështjes bërthamore të Iranit e cila do të rezultojë me shtimin e eksportit të naftës së këtij vendi.

Çmimi i një fuçi nafte bruto West Texas Intermediate sot në bursën e New Yorkut për dorëzim në muajin maj është ulur me 1 dollarë e tre cent dhe është shitur me 47.65 dollarë.

Xhon Klidov ekspert i kompanisë për administrimin e kapitalit Egin Capital ka thënë se në rast se arrihet marrëveshja bërthamore me Iranin do të ulen sanksionet dhe shitja e naftës nga Irani do të shtohet.

Në rast se shtohet niveli i shitjes së naftës së Iranit, pritet të ulet çmimi i naftës në bursat botërore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ulet-cmimi-i-naftes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala