U mbajt ceremonia e certifikimit të Përmbaruesve Privatë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, ka marrë pjesë në ceremoninë e certifikimit të dhjetë Përmbaruesve Privatë në Republikën e Kosovës.

Gjatë kësaj ceremonie, siç bëhet e ditur nga një njoftim i kësaj ministrie, ministri Kuçi ka folur për rëndësinë që ka ky profesion duke kontribuar fillimisht në plotësimin e standardeve në shërbim të qytetarëve si dhe në kompletimin e arkitekturës së drejtësisë në Republikën e Kosovës.

“Duke ndërtuar sistemin e Përmbaruesve Privatë, atë të Noterisë, të Ndërmjetësuesve, Administratorëve Falimentues dhe të Arbitrazhit, ne plotësojmë arkitekturën e drejtësisë që tanimë është realitet në Republikën e Kosovës. Kjo do t’i ndihmojë gjyqtarëve, prokurorëve në zgjidhjen e lëndëve, por mbi të gjitha do të ndihmojnë në ofrimin e shërbimeve më të mira për qytetarët e Republikës së Kosovës”, citohet të ketë thënë Kuçi.

Ministri Kuçi në fjalën e tij ka premtuar përkrahjen e tij si Ministër i Drejtësisë, duke kërkuar nga përmbaruesit e rijnë që të respektojnë ligjin dhe të veprojnë brenda kompetencave që i parasheh ligji duke theksuar se Përmbaruesit Privatë do ta kenë edhe një komision për inspektimin e punës së tyre.

“Ju do ta keni fuqinë e plotë ligjore për punën tuaj, por njëkohësisht do ta keni edhe mbikëqyrjen e plotë ligjore që punën tuaj ta realizoni sipas ligjit”, shtoi Ministri Kuçi.

Në këtë ceremoni ka marrë pjesë edhe Kryetarja e Odës së Përmbaruesve Privatë, Emine Sherifi-Lubeniqi dhe anëtarët tjerë të komisionit për dhënien e provimit për Përmbarues Privat. /Telegrafi/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/u-mbajt-ceremonia-e-certifikimit-te-permbaruesve-private/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala