U bënë gjashtëmbëdhjetë vite nga dita e çlirimit

Autori:Avdyl Pajaziti

Tani, gjashtëmbëdhjetë vjet më pas, thyhen shpatat midis atyre që e jetuan atë ditë dhe të tjerëve që kanë dëgjuar rrëfimet për të, nëse më 12 qershor të vitit 1999 ndodhi çlirimi i Kosovës, apo fundi i vuajtjeve, i luftës dhe i masakrave serbe mbi shqiptarët.

Kujtesa historike rrëfen: Kosova kishte vite që po përgjakej në një luftë të pabarabartë për çlirim nga pushtuesit serbë, rreth pesëmbëdhjetë mijë tashmë ishin vrarë dhe eshtrat e tyre i kishin shpërndarë gjithandej nëpër Serbi për të humbur gjurmët e krimit, rreth një milion shqiptarë të saj ishin ndjekur ose kishin ikur nga trojet e veta për t’u shpëtuar masakrave, shtëpi e prona të tyre ishin shkrumbuar, nëpër male pa strehë, pa bukë e pa kushte më elementare jetese qindra mija të tjerë bridhnin me shpresën se do t’i vijë fundi këtij tmerri, duke pasur mbështetje vetëm forcat e UÇK-së, edhe ato me armatime e ushqime të pamjaftueshme.

Dhe ai fund ndodhi në atë 12 qershor 1999, kur forcat e NATO-s po hynin nëpër ajër e tokë në Kosovë, ndërsa kolona pa fund forcash serbe me armatimet më të përsosura e makineri të rëndë iknin nga vendi i krimit.

Një natë pas Marrëveshjes së Kumanovës, të imponuar nga forca e NATO-s, që forcave serbe ua tregonte rrugën nga duhej të iknin prej Kosovës, Prishtina do të përjetojë tmerrin kur forcat ruse u futën pa paralajmërim në aeroportin e Sllatinës, të pritura me të shtëna nga të gjitha armët që ia zinin frymën Kosovës, nga thirrjet serbe për gjak dhe kundërmimi i rakisë për “vëllezërit shpëtimtarë”. Do t’i ngjajë Natës së Bartolomeut. Shumë shqiptarë u vranë prej serbëve atë natë.

Rusia, siç vëren një njohës i atyre rrethanave, synonte prurjen e mijëra përforcimeve nga ajri, mirëpo pas intervenimit nga Washingtoni, Bullgaria, Hungaria dhe Rumania refuzuan kërkesën e Moskës për shfrytëzimin e hapësirës së tyre ajrore, transmeton Koha.net.

Pas bllokadës amerikano-britanike të pistës së aeroportit, ministria e Jashtme ruse e quajti ndërhyrjen e ushtarëve të saj ‘një gabim.’ Dhe çdo gjë tjetër tashmë është histori.

Prishtina dhe qytetet e tjera të Kosovës dukeshin të shkreta atë mëngjes të 12 qershorit, pa njerëz, pa fëmijë.

Kolonat e automjeteve, kamionëve, veturave, traktorëve tani nuk përbëheshin nga shqiptarët, por nga ata që po iknin nga vendi i krimit.

Forcat e NATO-s sipas një plani mirë të projektuar ndiqnin ushtarët që mbanin armët e tre gishtat përpjetë si “fitimtarë” të dorëzuar para forcës perëndimore, ndërsa gjatë ditës se nga dolën njerëz prej shtëpive dhe mbuluan rrugë e sheshe, duke i pritur me këngë e lule forcat që ua sollën çlirimin.

Mbi 47 mijë ushtarë me armë e makineri tjetër të luftës do të vendosen nga ajo ditë nëpër zona të ndryshme të Kosovës. Me ta do të vijë edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara, me kryeadministratorin Sergio De Mello.

Nga ajo kohë u ndërruan disa kryeadministratorë, ndryshoi edhe misioni i UNMIK-ut, për t’i lënë administrimin e përkohshëm misionit evropian, EULEX-it, e më 17 shkurt të vitit 2008 përfaqësuesit e popullit të Kosovës shpallën pavarësinë, deri tash të njohur nga rreth 110 vende të botës, ndër to edhe ato më të fuqishmet – SHBA, Britani, Franca, Gjermania, Italia, Japonia…

Tashmë Kosova ka të gjitha institucionet që një shtet e bëjnë shtet, ani pse me shtërzime e ngërçe që mund të jenë të kuptueshme për fazat nëpër të cilat ka kaluar e do të kalojë vendi.

Të kujtojmë se forcat paqeruajtëse të KFOR-it, deri tash rreth 500 mijë sish, nga shumë vende të botës vazhdojnë të kujdesen për sigurinë e Kosovës dhe ato njësoj respektohen e vlerësohen prej banorëve të Kosovës si çlirimtarë bashkë me ata të UÇK-së.

Sot, pavarësisht si e kanë formuluar këtë ditë, 12 qershorin, qytetarët e Kosovës e përjetojnë si Ditë të Çlirimit. /koha/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/u-bene-gjashtembedhjete-vite-nga-dita-e-clirimit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala