Turqia premton përkrahje për Kosovën drejt anëtarësimit në NATO

Autori:Avdyl Pajaziti

Komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama sot priti Komandantin e Forcave Tokësore të Turqisë, gjeneralin Sali Çolak, të cilin e njoftoi me zhvillimet aktuale, si dhe sfidat që e presin FSK-në.

Gjatë bashkëbisedimit, Çolak premtoi thellim të bashkëpunimit të Ushtrisë së Turqisë me FSK-në si dhe përkrahje të saj drejt anëtarësimit në NATO.

Çolak, me një delegacion të lartë po zhvillon një vizitë zyrtare në Kosovë.

Ministria për Forcën e Sigurisë, njofton se komandanti i Forcave Tokësore të Turqisë u prit me ceremoni ushtarake nga Njësia Ceremoniale dhe Trupa muzikore e FSK-së.

“Me këtë rast, komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama falënderoi komandantin e Forcave Tokësore të Turqisë, gjeneralin Çolak dhe përmes tij Qeverinë e Turqisë për përkrahjen e madhe qe ata po japin jo vetëm në fushën e arsimimit, por edhe për mbështetjen e vazhdueshme të FSK-së me donacione, në kuadër të bashkëpunimit të gjerë mes dy ministrive dhe dy shteteve mike”, thuhet në komunikatë.

Sipas njoftimit, Rama e njoftoi Çolakun dhe delegacionin që ai drejton me zhvillimet aktuale dhe sfidat që e presin FSK-në, duke nënvizuar transformimin e FSK-së në Forcat e Armatosura të Kosovës (FAK).

Gjithashtu, gjeneral Rama, e njoftoi gjeneralin Çolak edhe lidhur me bashkëpunim e mirë të FSK-së me NATO-n, KFOR-in dhe partnerët tjerë strategjikë.

Po ashtu, gjatë këtij takimi gjeneral Ramën e shoqëruan sekretari i përgjithshëm i MFSK-së, Shkëlzen Sylaj, gjeneral Zymer Halimi dhe gjeneral Gëzim Hazrolli.

Ndërsa, komandantin e Forcave Tokësore të Turqisë e shoqëruan ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kilic, gjenerali Ahmet Kirker, kolonelët SaimBagci, OmerTurgut, Ugur Karaca, Necdet Ozdemir dhe major YunusCan e Nejdet Eroglu.

“Gjatë qëndrimit në Ministri, delegacioni i Ushtrisë së Turqisë u prit edhe nga Ministri i FSK-së, Haki Demolli , ku të pranishëm ishin edhe zëvendësministrat Fadil Gashi e Muhamet Latifi, komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, gjeneral brigade Gëzim Hazrolli dhe kolonel Fadil Hadërgjonaj”, thuhet tutje.

Edhe ministri Demolli e falënderoi komandantin e Forcave Tokësore të Turqisë, gjeneralin Çolak, për mbështetjen e vazhdueshme që vendi i tij ka dhënë dhe po jep për FSK-në. Ministri po ashtu e njoftoi gjeneralin Çolak me të arriturat e përgjithshme të FSK-së, si dhe me zhvillimet e fundit rreth transformimit të FSK-së në Forcat e Armatosura të Kosovës.

Ndërsa, nga ana e tij, komandanti i Forcave Tokësore të Turqisë, gjenerali Sali Çolak falënderoi ministrin Demolli dhe komandantin e FSK-së, gjeneral Ramën për pritjen e përzemërt.

Ai njëherësh premtoi thellimin e bashkëpunimit të mëtejmë në mes Ushtrisë së Turqisë dhe FSK-së, si dhe angazhimin e vendit të tij në përkrahjen e Kosovës dhe të FSK-së, drejt anëtarësimit në organizmat ndërkombëtarë dhe në NATO.

“Në fund, drejtori i Drejtorisë për Operacione, gjeneral Zymer Halimi përmes një informimi të shkurtër e njoftoi delegacionin ushtarak nga Turqia me strukturën e FSK-së, shkollimin, trajnimet rajonale, pjesëm arrjen e FSK-së në operacionet e shpëtimit në shtetet fqinje, për bashkëpunimin me NATO-n, KFOR-in, si dhe partneritetin me Gardën Kombëtare të Ajovës”.

Të pranishëm në takim ishin edhe gjeneral brigade Nazmi Brahimaj, kolonelët Ilir Qeriqi, Naim Haziri, major Berat Shala dhe rreshter majori Genc Metaj.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/turqia-premton-perkrahje-per-kosoven-drejt-anetaresimit-ne-nato/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala