Treni japonez thyen rekordin e shpejtësisë

Autori:Avdyl Pajaziti

Treni japonez, që ecën në bazë të tërheqjeve magnetike në sistemin e njohur maglev, ka thyer rekordin e shpejtësisë duke lëvizur me 590 kilometra në orë. Kjo shpejtësi e trenit në pronësi të Kompanisë Hekurudhore Qendrore të Japonisë është arritur gjatë një testi në prefekturën e Yamanashi-t. Rekordi i mëhershëm ishte 580 kilometra në orë. Por, drejtuesit e hekurudhës presin që ky rekord të thyhet sërish nesër, gjatë testit vijues dhe të arrijë në 600 kilometra në orë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/treni-japonez-thyen-rekordin-e-shpejtesise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala