Tregtarët e Kosovës

Autori:Zekirja Shabani

Kosovarët janë tregtarë të zot. Kështu sëpaku duket për nga numri i bizneseve në këtë sektor.

Të dhënat e fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës( ASK) dëshmojnë se varësisht sektorëve ekonomik, numri më i madh i ndërmarrjeve i takon tregtisë me mbi 16 mijë ndërmarrje, ose shprehur në përqindje 55.4 për qind, kurse industria përpunuese rezulton me afër 4000 mijë ndërmarrje ose rreth 13 për qind, pasuar nga sektori i shërbimeve me ushqim, ndërtimtari dhe të tjera.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/tregtaret-e-kosoves/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala