Top dhjetë pasaportat më të fuqishme botërore

Autori:Avdyl Pajaziti

 

Përderisa Kosova renditet e 76-ta në ranglistën botërore për pasaportat më të fuqishme botërore, e cila ka qasje në vetëm 41 vende, këtu janë dhjetë pasaportat më të fuqishme botërore:

  1. Lishtenshtajn – mund të udhëtosh në 159 shtete pa vizë
  2. Malajzia dhe Malta – lejohet të hysh në 163 vende pa vizë
  3. Islanda – ka qasje pa vizë në 165 vende.
  4. Koreja e Jugut – mund të udhëtosh në 166 vende pa vizë.
  5. Australia, Singapori, Greqia – mbajtësit e këtyre pasaportave mund të udhëtojnë në 167 vende pa vizë.
  6. Zvicra, Austria, Zelanda e re – kanë qasje në 168 vende pa vizë.
  7. Irlanda, Kanada, Franca, Japonia, Norvegjia, Portugalia, Spanja – qasje në 170 vende pa vizë.
  8. Italia, Belgjika, Holanda – qasje në 171 vende pa vizë.
  9. SHBA, Gjermania, Danimarka, Luksemburgu – mund ti vizitoni 172 vende pa vizë.
  10. Britania e Madhe, Suedia, Finlanda – ka qasje në 173 vende pa vizë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/top-dhjete-pasaportat-me-te-fuqishme-boterore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala