Top 10 zbulimet që e ndryshuan botën

Autori:Zekirja Shabani

Rrota – Para zbulimit të rrotës mijëra vite më parë, njerëzit ishin rreptësisht të limituar se sa mallra mund të transportojnë, dhe sa larg. Karroca lehtësoi agrikulturën dhe tregtinë duke u mundësuar transportimin e të mirave në treg, dhe poashtu lehtësimin bartjes së barrës gjatë transportit të saj. Tani, rrotat janë pjesë vitale e jetës sonë, që nga orët e deri tek turbinat e veturave.

Gozhda – Pa gozhda, civilizimi do të shkatërrohej. Ky zublim kyq nuk u vë në zbatim deri në kohën kur njerëzit arritën ti jepnin formë metaleve.

Kompasi – Marinarët antik kanë udhëtuar duke u bazuar në yje, por kjo metodë nuk funksiononte gjatë ditës apo netëve me re, pra ishte e pasigurtë udhëtimi në këtë mënyrë. Kinëzët ishin ata të cilët e bënë zbulimin e parë të kompas-it, në mes të shekullit 9-të dhe 10të.

Makina e shtypit – Gjermani Johanes Gutenberg e zbuloi makinën e shtypit rreth vitit 1440. Me këtë zbulim njerëzimi përfitoi në mënyra të ndryshme si: kopjimin e librave, gjë që rezultoi me shpërndarjen më të madhe të dijes.

Motori me djegje të mbrendshme – Në këta motorë, djegja e karburantit lëshon gaz me temperaturë të lartë, e cila, zgjerohet, aplikon forcë në piston, duke e lëvizur atë. Përfundimi i zbulimit të këtyre motorëve daton kah shekulli 19-të.

Telefoni – Disa zbulues kanë marrur pjesë në zbulimin e telefonit, secili duke ndihmuar nga pak, mirëpo, Graham Bell ishte ai i cili u dekorua me këtë zbulim në vitin 1876.

Poçi elektrik – përderisa ke dritë natyrale, produktiviteti yt përfundon së bashku me përfundimin e ditës. Poçi elektrik ndryshoi botën duke na lejuar ne të jemi aktiv edhe gjatë natës.

Penicilini – Është njëra prej historive më të mirë të zbulimit. Në vitin 1928, shkencëtari Skocez Aleksandër Fleming vëreu enën e tij të mbushur me bakterie. Dhe më pastaj kjo pjatë u mbush me myk, dhe ku gjende myk, vdiste bakteria. Dhe kështu kjo formulë u përpunua dhe sot quhet Pencilin.

Kontraceptiv-ët – Kondomët janë forma tjetër e kontraceptivëve. Me zbulimin e kontraceptivë-ve, çifteve martesore u jepet shansa për mosmbetje të padëshirueshme të shtatzanisë.

Internet-i – Me të vërtetë nuk ka nevojë për perzantim. Sistemi global i konektimit të rrjeteve kompjuterike i njohur si internet përdoret nga miliarda njerëz anëembanë botës. Shumë njerëz kanë ndihmuar në zbulimin e tij, mirëpo të gjitha meritat i shkojnë shkencëtarit Laurens Roberts. Në vitin 1960, një ekip i shkencëtarëve të kompjuter-it të cilët punonin për Departament-in Mborjtës të SHBA-ve, ndërtuan një rrjet komunikues për ti lidhur kompjuterët në agjencinë e tyre, i quajtur ARPANET. ARPANET ishte paraardhësi i Internet-it të sotëm.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/top-10-zbulimet-qe-e-ndryshuan-boten/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala