Top 10 vendet më të lumtura, dhe më të dëshpruara

Autori:Avdyl Pajaziti

Një hulumtim i kryer nga instituti ‘Gallup’, rreth vendeve më të lumtura dhe më të dëshpruara në botë, e cila është matur me anë të indeksit të emocioneve pozitive dhe negative ka rezultuar që vendet e Amerikës Latine janë prej vendeve më të lumtura në botë. Ndërsa vendet e Lindjes së Mesme kanë dalur si vendet më të dëshpruara në botë.

Pyetjet të cilat u bënë në këtë hulumtim ishin: A ishe i pushueshëm ditën e djeshme? A ishe i respektuar dje? A ishe i buzëqeshur apo i qeshur ditën e djeshme? A mësove apo a veprove diçka interesante ditën e djeshme? Etj.

Top 10 venet më të lumtura (indeksi i emocioneve pozitive)

 • Paraguaji 89
 • Kolumbia 84
 • Ekuadori 84
 • Guatamela 84
 • Honduras 82
 • Panama 82
 • Venecuela 82
 • Kosta Rika 81
 • El Salvador 81
 • Nikaragua 81

 

Top 10 vendet më të dëshpruara (indeksi i emocioneve negative)

 • Sudan 47
 • Tunizia 52
 • Bangladesh 54
 • Serbia 54
 • Turkia 54
 • Bosnia&H 55
 • Gjeorgjia 55
 • Lituania 55
 • Nepal 55
 • Afganistan 55

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/top-10-vendet-me-te-lumtura-dhe-me-te-deshpruara/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala