Top 10 trio-t më vdekjeprurse të historisë së futbollit

Autori:Avdyl Pajaziti

 

 1. Maradona, Giordano, Careca – Napoli
  Kjo treshe e rrezikshme e cila hyn në dhjetëshen më të mirë të të gjitha kohrave, është treshe pa Kupën Europiane dhe pa Ligën e Kampionëve.
 2. Keizer, Cryuff, Rep – Ajax
  Ajax është njëra prej tri klubeve të rralla që i ka fituar tri Kupa Evropiane rresht.
 3. Best, Law, Charlton – Manchester United
  Charlton, Law dhe Best konsiderohen si ikonat e klubit të Manchester United. Janë prej ikonave që më së shumti kanë kontribuar në këtë klub.
 4. Hansen, Danglish, Souness – Liverpool
  Çelësi për fitore gjatë sezonit 1983-84, ishin tre super skocezët. Mbrojtësi qendror Alan Hansen, sulumesi produktiv Kenny Danglish dhe kapiteni Graeme Souness.
 5. Vialli, Ravanelli, Del Piero – Juventus
  Trio Alessandro Del Piero, Gianluca Vialli dhe Fabrizio Ravanelli ishin vital për Juventus-in, kur ata e ngritën Kupën e dytë Evropiane – që tani njihet si Liga e Kampionëve – në 1995 – 96.
 6. Ronaldo, Rooney, Tevez – Manchester United
  Gjiganti i Premier Ligës, Manchester United bëri dy beteja në finalen e Ligës së Kampionëve me Cristiano Ronaldo-n, Ëayne Rooney-n dhe Carlos Tevez.
 7. Di Stefano, Puskas, Gento – Real Madrid
  Në mes të viteve 1955 dhe 1960, ylli Argjentias Alfredo Di Stefano ishte lojtari më pushtues në historinë Evropiane. Së bashku me të, ishte Francisco Gento i cili anësor ikonik.
 8. Van Basten, Gullit, Rijkaard – AC Milan
  Tre yjet holandez ishin në qendër të ekipit Milanez për fitimin e kupës së Europës në vitin 1989 dhe 1990.
 9. Bale, Benzama, Ronaldo – Real Madrid
  Real Madrid ka histori të pasur të blerjes së lojtarëve të mëdhenj, dhe në vitin 2013, me blerjen e Bale në 2013 ka ndihmuar për kompletimin e trio-s vdekjeprurëse.
 10. Iniesta, Xavi, Messi – Barcelona
  Klubi Katalonas kaloi nga ekip i fuçishëm në ekip të pamposhtur nën kontrollin e Pep Guardiolës. Mirëpo shkaku kryesor për arritjen e kësaj grade nga ekipi katalunas jane Xavi, Messi dhe Iniesta.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/top-10-trio-t-me-vdekjeprurse-te-historise-se-futbollit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala