Tony Blair telefonoi Geddafin para vdekjes, ja sugjerimi tij

Autori:Zekirja Shabani

Tony Blair e paralajmëroi diktatorin libian Muammar Gaddafi të gjente një vend të sigurt teksa regjimi i tij nisi të rrëzohej.

Duke shfaqur një shqetësim të habitshëm për jetën e tiranit, Blair i tha atij: “Nëse ke një vend të sigurt se ku mund të shkosh, atëherë shko atje”.

Gjatë telefonatës nuk u përmend asnjëherë se duhej të përballej me drejtësinë dhe madje Blair donte që të arrinte një marrëveshje për Gaddafin.

Biseda hedh dritë edhe një tjetër herë për lidhjet e tij të dyshimta me njeriun që qe përgjegjës për një regjim autoritar për dekada të tëra.

Ne vitin 2004 Blair kishte nënshkruar një marrëveshje fitumrurëse për PB lidhur me naftën e Libise, duke e nxjerre nga izolimi ndërkombetar Gaddafin, ndërmjet kritikave të forta./mapo/

Former Prime Minister Tony Blair pictured meeting with Colonel Gaddafi in Tripoli in 2004 during the widely criticised 'Deal in the desert'

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/tony-blair-telefonoi-geddafin-para-vdekjes-ja-sugjerimi-tij/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala