Themelohet Këshilli Kombëtar për Investime

Autori:Avdyl Pajaziti

Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin për themelimin e Këshillit Kombëtar për Investime. Këshilli do të shërbej si platformë përmes të cilës do të diskutohen planet e financimit për secilin hap të ndërlidhur me projektet infrastrukturore nga Lista Prioritare e Projekteve Infrastrukturore. Për më tepër, qëllimi i Këshillit është që të siguroj sinergji në mes të burimeve të ndryshme të financimit, raporton Gazeta Fjala.

Këshilli ka përbërjen si vijon:

– Ministri i Financave, bashkë-kryesues;

– Ministri i Integrimit Evropian, bashkë-kryesues;

– Ministri i Punëve të Jashtme, anëtar;

– Ministri i Zhvillimit Ekonomik, anëtar;

– Ministri i Infrastrukturës, anëtar;

– Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, anëtar;

– Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, anëtar;

– Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, anëtar;

– Ministri i Kthimit dhe Komuniteteve, anëtar;

– Kryesuesi i Grupit Drejtues për Planifikim Strategjik, anëtar./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/themelohet-keshilli-kombetar-per-investime/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala