Thaçi përkrah demarkacionin: Kosova nuk ka humbur tokë

Autori:Gazeta Fjala

Dy ditë para debatit shkencor për demarkacionin, kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se ky “debat i është mohuar padrejtësisht qytetarëve të Kosovës tash e një vit”. Por, edhe ai, ka përsëritur se “referencat faktike dhe juridike tregojnë qartazi se me këtë marrëveshje Republika e Kosovës nuk humb asnjë pëllëmbë të territorit të saj”, transmeton Koha.net.

Kryetari i Kosovës hashim Thaçi në facebook sot ka shkruar për debatin shkencor që do të zhvillohet të mërkurën për demarkacionin, tashmë të nënshkruar, ndërmjet Kosovës e Malit të Zi.

“Debati rreth kufijve të Republikës së Kosovës me Malin e Zi është një temë e nevojshme për rritje të transparencës para qytetarëve, debat ky që i është mohuar padrejtësisht qytetarëve të Kosovës tash e një vit”, ka shkruar Thaçi.

Në vazhdim Thaçi ka thënë: Ftoj dhe besoj që ky debat të sjellë më tepër unitet politik dhe qytetar. Çështja e demarkacionit si problem nuk ekziston. Përcaktimi i kufijve është një nga kriteret e shtetësisë dhe është çështje e rëndësisë së veçantë për integritetin territorial dhe sovranitetin e shtetit tonë, Republikës së Kosovës. Republika e Kosovës duhet të përmbushë këtë kriter dhe të bëjë përkufizim të qartë të territoreve të saj me të gjitha vendet me të cilat kufizohet”.

Kryetari Thaçi , sikur dhe kryeministri Mustafa, është i sigurt se Kosova nuk ka humbur asnjë pëllëmbë tokë: “ Qeveria e Republikës së Kosovës, në pajtim me përgjegjësitë dhe kompetencat kushtetuese dhe ligjore ka përfunduar punën e shënjimit të kufirit shtetëror të Republikës së Kosovës me Malin e Zi. Kjo ka rezultuar me nënshkrimin e marrëveshjes për kufirin shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi vitin e kaluar. Të gjitha referencat faktike dhe juridike tregojnë qartazi se me këtë marrëveshje Republika e Kosovës nuk humb asnjë pëllëmbë të territorit të saj. Burimi i dokumentacionit është në vazhdimësi dhe zyrtar nga viti 1974, 1988, 2008 e deri më 2015.

Thaçi në fund ka theksuar se “ratifikimi i marrëveshjes së kufirit shtetëror mes dy vendeve tona është ne interesin e dy vendeve dhe popujve tanë, të fqinjësisë së mirë, frymës euroatlantike, si dhe është jetik për procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Hashim Thaçi, si zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i Punëve të Jashtme i Kosovës, bashkë me Skënder Hysenin, më 25 gusht 2015 kanë nënshkruar në emër të Kosovës, Marrëveshjen për Demarkacionin m Malin e Zi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/thaci-perkrah-demarkacionin-kosova-nuk-ka-humbur-toke/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala