Thaçi: Lufta e UÇK-së nuk kishte baza fetare apo ideologjike

Autori:Avdyl Pajaziti

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi në diskutimet që janë duke u zhvilluar në Kuvendin e Kosovës, ka deklaruar që akuzat e Dick Martit mbi të cilat pretendohet të themelohet Gjykata Speciale, janë përtej imagjinatës së çdo njeriu.

Thaçi ka thënë se edhe tendenca që lufta e UÇK-së si kriminale do të dështojnë.

Sipas tij edhe më herët UÇK-ja, ka qenë e pastër, përkundër tentimeve që të etikohet edhe si luftë fetare e luftë ideologjike. Thaçi ka thënë se UÇK-ja asnjëherë nuk ka bërë luftë fetare, raporton lajmi.net.

Thaçi këto komente i ka bërë gjatë seancës në të cilën pritet të votohet për ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugën themelimit të Gjykatës Speciale.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/thaci-lufta-e-uck-se-nuk-kishte-baza-fetare-apo-ideologjike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala