Thaçi: Edhe në Beograd do të valojë flamuri i Kosovës

Autori:Avdyl Pajaziti

Kosova kurrë nuk ka qenë më e lirë, ndërsa shtetet e Ballkanit kurrë nuk kanë qenë në paqe me njëra-tjetrën siç janë sot, ka thënë zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për portalin pan-evropian “EurActiv” me rastin e shtatë vjetorit të shtetësisë së Republikës.

Zëvendëskryeministri Thaçi ka nënvizuar rritjen ekonomike gjatë viteve të pavarësisë që ishte mesatarisht rreth 4% dhe borxhin e jashtëm më të ulëtin gjithandej Evropës Lindore.

Ai tha se mbi 80% e popullsisë është e kyçur në internet broadband, ndërsa në 7 vitet e pavarësisë janë ndërtuar edhe 1,500 km rrugë dhe 100 shkolla.

Thaçi tha se me gjithë investimet e rëndësishme infrastrukturore, kosovarët janë lodhur nga tranzicioni i dhimbshëm dhe kërkojnë standard më të mirë ekonomik. Rritja ekonomike nuk ka krijuar shumë vende të reja të punës për të rinjtë, pra Kosovës i mbetet edhe shumë për të bërë.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/thaci-edhe-ne-beograd-do-te-valoje-flamuri-i-kosoves/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala