Testi i suksesit dhe ndëshkimit

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministria e Arsimit e vlerësoi si përgjithësisht të suksesshëm Testin e Maturës. Megjithatë, të gjeturat nga terreni kanë treguar se disa administrues nuk e kanë kryer punën si duhet. Ekspertët e arsimit thonë se sivjet testi ishte më mirë, por rrjedhja e testit nga vend-testimet tregon se ka nevojë për përmirësime.

Azem Guri – Kryetar i Komisionit të Testit të Maturës në MAShT, tha në emisionin Jeta në Kosovë se administrimi i testit ka shkuar mirë, edhe pse kanë evidentuar raste kur nuk është kryer puna si duhet.

“Nga informatat që ne i kemi pasur nga terreni, ne e kemi vlerësuar të suksesshëm mbarëvajtjen e këtij procesi të maturës”, tha Azem Guri nga MAShT-i.

“Të gjeturat e para janë se disa administrues nuk e kanë kryer punën e vet ashtu siç është e paraparë me udhëzimin dhe me legjislacionin në fuqi”, shtoi ai.

Eksperti për çështje të arsimit, Dukagjin Pupovci, e kishte përshtypjen se sivjet testi ka shkuar më mirë sesa vitin e kaluar. Por rrjedhja e testit nga vend-testimet, për Pupovcin tregon se ende ka vend për përmirësim.

“E kam përshtypjen se sivjet administrimi është më i mirë sesa vitet e kaluara. Ka pasur më pak komente rreth administrimit dhe është një përshtypje e përgjithshme që administrimi ka arritur një cilësi. Mirëpo, në anën tjetër, janë edhe këto rastet e rrjedhjes së testeve, pyetjeve nga vend-testimet. Pra shihet që ka ende nevojë që të bëhen përmirësime në administrim”, tha Pupovci gjatë debatit në emisionin Jeta në Kosovë.

Ai tha se rrjedhja e testit e dëmton kredibilietin e testit. Pupovci vlerëson se ekziston një vullnet për të kopjuar. Megjithatë, ai mendon se duhet të ketë prag të kalueshmërisë.

Kurse Nehat Mustafa, Ish- kryetar i Komisionit të Testit të Maturës dhe ish- zëvendësministër i Arsimit, tha se, edhe pse po bëhen përgatitje të mëdha deri para mbajtjes së testit, ai po deformohet në ditën e mbajtjes së tij.

“Testi i Maturës po deformohet vazhdimisht në ditën e administrimit të Testit. Deri në ditën e administrimit të Testit, edhe Ministria, edhe Komisioni Shtetëror i Maturës, maksimalisht po e bëjnë punën mirë. Ende nuk ka ndodhur që Testi të dalë ende pa filluar administrimi. Gjithmonë problemet po janë me administrimin”, tha Mustafa.

Mustafa tha se në vitin e kaluar kur ata e organizuar testin e maturës, kanë dorëzuar në Prokurori mbi 160 raste, për të cilat tha se prokuroria nuk e ka ndjekë asnjë rast. Mustafa, sikurse Pupovci, tha se pragu i kalueshmërisë nuk duhet të hiqet.

Drejtoresha për Arsim në Komunën e Prishtinës, Arbërie Nagavci, duke marrë parasysh se ka pasur lëshime, siç është shpërndarja e testit nëpër rrjete sociale, ajo tha se vlerësimi që testi ishte i suksesshëm është pak i ngutshëm.

“Një fakt që është dokumentuar dhe e kemi parë të gjithë që kanë rrjedhë pyetjet në rrjetet sociale, atëherë unë mendoj se është pak i ngutshëm ky deklarimi se testi është i suksesshëm”, tha Nagavci.

Për dallim nga Pupovci dhe Mustafa, ajo mendon se duhet të hiqet pragu i kalueshmërisë në testin e maturës.

Për prorektoren për Cilësi në Universitetin e Prishtinës, Lindita Tahiri, rezultati i testit të maturës nuk është tregues për suksesin e nxënësve.

“Konstatimi i të gjitha njësive akademike është se ata të cilët vijnë me rezultate të caktuara, jo patjetër këto rezultate janë të besueshme dhe janë tregues i suksesit të tyre në të ardhmen”, tha prorektorja Tahiri.

Sipas saj, shprehia e kopjimit ia humb nxënësit aftësinë për të mësuar. Tahiri tha se rezultatet që dalin janë në shpërputhje me atë që studentët e tregojnë në praktikë.

Kallxo.com ka raportuar në ditën e mbajtjes së testit të maturës se përgjigjet e Testit të Maturës Shtetërore po shpërndahen masivisht nga grupe të organizuara nëpër rrjetet sociale.

Më pas, Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës publikoi vendimet në lidhje me sanksionet që do të ndërmerren ndaj keqpërdoruesve të administrimit të këtij proces, duke përfshire administratorë, maturantë dhe qytetarë.

Nga ky komision u dënuan tre mësimdhënës të cilët kishin bërë shkelje të këtyre procedurave, duke ndihmuar maturantët që të kopjonin si dhe duke plotësuar testet e nxënësve.

Testi i Maturës për afatin e parë të qershorit u mbajt më 6 qershor, të cilit iu nënshkruan 32 mijë e 965 nxënës në 244 qendra të testimit në mbarë Kosovën. Mbikëqyrja u bë prej 770 komisionarë të Ministrisë së Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, 2,500 administrues dhe 440 mbikëqyrës./KALLXO.com/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/testi-i-suksesit-dhe-ndeshkimit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala