Terroristi shqiptar i ISIS’it reagon pas arrestimeve në Maqedoni (Foto)

Autori:Zekirja Shabani

Shteti Islamik i ISIS ka reaguar në lidhje me aksionin anti­terrorizëm në Maqedoni të ndërmarrë dy ditë më parë. Përmes një mesazhi të dërguar në faqen zyrtare në Facebook të redaksisë së JavaNews.al, nga shtetasi i ashtuquajtur Sejfedin Al­Albani, i bëhet thirrje shqiptarëve kudo ku janë të marrin armët dhe të bëhen gati për luftë.

Nën emrin fals në Facebook Xhavit Xhavit, shqiptari Sejfedin Al­Albani shkruan se tashmë ka ardhur koha që terroristët e ISIS të ndërmarrin aksione në Ballkan, në veçanti në Maqedoni.

Duke iu bërë edhe një herë thirrje shqiptarëve për gjakderderdhje, ISIS rikthen edhe një herë në vëmendje shqiptarët dhe Ballkanin, pasi siç thuhet në mesazhin e dërguar, “ka ardhur koha të zhdukim zullumin sllav”.

Sejfedin Al­Albani, i cili nuk ka dashur të tregojë identitetin e tij të vërtetë, dyshohet të jetë një shtetas shqiptar, pjesë e Shtetit Islamik të ISIS që lufton në Siri.

“Me emrin e Allahut Mëshiruesit, Mëshirbërësit Falenderimi i takon Allahut zotit të botrave, paqja dhe bekimet qofshim mbi profetin tonë, me shpatën e të cilit Allahu i ngriti minaret e Islamit. O musliman të Shqipnisë, ditëve të poshtërsimit dhe zullumit është duke iu ardh fundi. Por ju, si mund ta bëni gjumin qetë duke ditur se vëllëzerit tuaj keqtrajtohen, dhe motrat tona përdhunohen nga hienat barbare në burgjet e ballkanit? A i këni harruar masakrat dhe dhunimet e kryqtarëve sllav? A nuk udhhiqen vendet tona nga njerëz që tradhtuan Fenë dhe Popullin e tyre? A nuk ishin këta prijës (tagutët) që nënshkruan tmerrin e Kosovës dhe Kumanovës? A nuk ishin ushtritë dhe ndihmuesit e tyre që ndihmuan parinë e sllavëve? Prandaj shtrëngoni shuplakët, bashkohuni, bëhuni si një fortifikat dhe mos u frikësoni nëse vdisni me sukses! Prandaj terrorizoni kryqtarët dhe felëshuesit (tagutët dhe ndihmuesit e tyre) kudo që ti zini! Prandaj kapni armët, kapni armët dhe luftoni deri në piken e fundit të gjakut o kalorës të Hilafetit në Shqipni! Prandaj jipni zotimin e besnikërisë (bejen), Pasardhësit të Pejgamberit alejhi selam, Halifit Ibrahim (Allahu e ruajt), dhe në këtë menyr ta shkelmojmë traktatin e nënçmimit, traktatin e ndarjes o musliman të Shqipnisë! Dhe Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botrave. Nga Kalifati: Sejfedin AlAlbani”, shkruhet në mesazhin e dërguar në redaksinë e JavaNews.

Në aksionin anti­terrorizëm të ndërmarrë në disa qytete të Maqedonisë dy ditë më parë, u arrestuan 9 persona si dhe 20 të tjerë të shpallur në kërkim pasi dyshoheshin si bashkëpunëtorë të Shtetit Islamik. Mes të arrestuarve janë personat me inicialet: M.R – 1979 nga Shkupi, A.A­ 1988 nga Tetova, D.A 1984 nga Shkupi, Sh.M – 1987 nga Gostivari, R.E – 1979 nga Shkupi, I.M ­1978 nga Shkupi, A.Z – 1988 nga Shkupi dhe E.S ­1984 nga Shkupi. Ata dyshohet të jenë të lidhur me organizatën terroriste të ISIS duke shërbyer në rekrutimin e xhihadistëve.

Kjo nuk është hera e parë që Shqipëria vihet në qendër të ISIS, pasi edhe pak muaj më parë, një video që qarkullonte në internet tregonte dy shtetas shqiptarë që kërcënonin Shqipërinë dhe Ballkanin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/terroristi-shqiptar-i-isisit-reagon-pas-arrestimeve-ne-maqedoni-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala