Tërhiqet vullnetarisht nga lista e veteranëve

Autori:Avdyl Pajaziti

Pas daljes publike të listës së veteranëve dhe pjesëtarëve të UÇK-së në kuadër të fondit “Vendlindja Thërret”, Mehmet Bislimi, veteran i çështjes kombëtare, ka bërë publike largimin e tij nga kjo listë.

Bislimi akuzon Komisionin qeveritar për verifikimin e pjesëtarëve të UÇK-së, se ka bërë barazimin e luftëtarëve me ata që e sabotuan, penguan, mohuan duke i fut në listë edhe fëmijë nën moshën 15 vjeçe.

Ja reagimi i plotë:

“Komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të dëshmorit të kombit, veteranit, pjesëtarit etj.

Kërkesë:

Më shumë mirësi kërkoj që emri im, të tërhiqet nga lista e veteranit të luftës së UÇK-ës, që mbanë numrin rendor 66, të “FVTH”-Statusi i Veteranit!

Që nga mosha ime rinore (në mundësitë e mia), jam munduar ti përgjigjem zërit të atdheut për lirinë e të cilit obligohemi të gjithë.

As një herë nuk kam pranuar dhe nuk dua të pranoj privilegje që mund të dalin nga këto obligime!

– Unë ndihem përjetësisht borxhli ndaj atdheut- atdheu nuk më ka asnjë borxh mua!

Prandaj si vijon:

kërkoj publikisht nga Komisioni i lartshënuar që të tërhiqet emri im (me numër rendor 66), nga lista e “Statusit të Veteranit”. Unë veten e konsideroj vetëm luftëtarë të lirisë dhe as gjë më shumë!

Kjo, edhe për faktin e devalvimit të këtyre listave deri në banalitet. Konsideroj se nuk mund të jenë veteran të gjithë njësoj; edhe ata që vërtetë u përgjakën, edhe ata që luftën tonë çlirimtare e mohuan, e penguan, e sabotuan, madje për të qenë absurdi edhe më i madh në ato lista ka edhe të atillë, që në kohë lufte ishin fëmijë, respektivisht nën moshë 15 vjeçe- tani Veteran!

Faleminderit për mirëkuptim, respekti dhe nderi i secilit në vend të vet!

11.06.2015, Kreuzlingen,

Me shumë përzemërsi

Mehmet BISLIMI”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/terhiqet-vullnetarisht-nga-lista-e-veteraneve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala