Tenda e plakut

Autori:Zekirja Shabani

Sali Seferi, të mërkurën, po kërkonte vend për tendën e tij, në mesin e dhjetëra tendave, në sheshin Skënderbe. 70 vjeqari nga komuna e Shtimes ka vendosur ta kaloj natën përballë objektit të Qeverisë, të cilit ia kalon nga mosha.

Shiu po ia vështirëson punën, por ai duket i vendosur në misionin e tij. Salihu do ta ngrisë tendën.

“Qëllimi jonë është me protestu për këtë Qeveri. I madh e i vogël duhet me u qu e me rrzu këtë Qeveri”, thotë ai për Gazetën Fjala derisa e  krahason pushtetin e tanishëm me regjimin serb.

“Unë i kam  ba 70 e kusur vjet, po jom ardh për qito gjeneratat e reja ishalla e gëzojnë. Se qysh po e shoh me kta kena me hjek qysh kena hjek me shkije”, shprehet i mllefosur 70 vjeçari.

plaku

Plaku e pranon se nuk do ta ketë të lehtë të qëndrojë përkrah liderëve të Opozitës në këto kushte. Por, shpresa për një të ardhme më të mirë i jep vullnet të qëndroj në shi e të ftohët.

Njeriu që do të do të ndryshoj këtë gjendje, sipas tij është Albin Kurti.

Thirrja e këtij të fundit e ka nxjerrë në shesh edhe Daut Ramën të Dumnicës së Vushtrrisë.

Rama pak dallon në moshë me Sali Seferin, por nuk e ka ndërmend të shkoj në shtëpi për të bërë gjum.

“…Kushtet e vështira janë me qëndru, po me kanë edhe ma të shtira kishim nejt. Deri të bjen Qeveria kemi me nejt ktu”, thotë ai.

Madje i quan tradhëtar ata që nuk janë me opozitën, shkruan Gazeta Fjala.

Por, është dikush që po proteston bashkë me ta në shesh e që nuk është as me opozitën e as me pozitën.tenda

Danush Rashiti, bashkë me ish punëtorë të tjerë të Fabrikës së Gypave në Ferizaj, tash e dy vjet kanë ngritur tendat e tyre.

Ai thotë për Gazetën Fjala se e përkrahin kauzën e opozitës por nuk do t’ua hapin derën në tendën e tyre nëse protestuesit kërkojnë të ngrohen apo të bëjnë gjum aty.

“Nuk mundemi me pranu turli njeri këtu edhe s’na lejohet”.

Rashiti është i mllefosur në Qeverinë e Kosovës, e më shumë në Zv.Kryeminsitrin, Hashim Thaçi, që nuk   i vizitoi asnjëherë që kur janë në grevë.

Ai e kujton vetëm një darkë që ua kishte shtruar Thaçi në Ferizaj në kohën e zgjedhjeve.

“Ka pas ardh Hashim Thaçi në mars të 2014-tës, kur u aprovu kërkesa për me na i dhanë pagat 50 për qind, me 19 prill. Na qoj na dha darkë në Ferizaj, e na qiti ktu me tupana qysh e ka pa krejt populli. Kurrë ma ai insan ktu su ardh”, tregon Rashiti.

Ish punëtori kundërshton zgjedhjen e Thaçit president por protesta e tij dhe opozitës dallojnë për nga kërkesat. Ata i bashkon vetëm sheshi./Gazeta Fjala/

(Fitnete Rrahimi)

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/tenda-e-plakut/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala