Të varfërit dështojnë sepse e gjithë jeta e tyre është pritje

Autori:Avdyl Pajaziti

Jack Ma, themelues i “Alibaba” jep një sintezë të arsyes pse dështojnë të Varfërit.

Që janë të tillë, sepse nuk bëjnë asgjë. Ndoshta ky përkufizim i Ma thotë shumë edhe për Kosovën, me një shoqëri në apati të plotë.

“Njerëzit më të këqinj për të shërbyer janë të Varfërit. Jepu atyre liri dhe ata do të mendojnë për ndonjë kurth. U thuaj atyre se bëhet fjalë për një investim të vogël, ata do të të përgjigjen se nuk fitohet shumë. Ftoji në lojën e madhe, do të të thonë se nuk kanë para. U thuaj që të provojnë gjëra të reja, do të të thonë se nuk kanë përvojë. U thuaj se bëhet fjalë për biznesin normal, do të të thonë se është shumë i vështirë. Nëse do t’u thuash se është një model i ri biznesi, do të ta kthejnë se kërkon marketing”.

“Jepu një dyqan që ta punojnë, do të të thonë se nuk ka liri. Hap një biznes të ri, përgjigja: nuk kam ekspertizë. Ata kanë një të përbashkët: dashurojnë që të kërkojnë në Google, të dëgjojnë miqtë e tyre, po kaq të pashpresë sa ata; mendojnë më shumë sesa një profesor universiteti dhe veprojnë më pak sesa një i verbër. Vetëm pyetini se çfarë mund të bëjnë. Nuk do të jenë në gjendje të përgjigjen. Përfundimi im: në vend të zemrës që rreh më shpejt, pse nuk reagoni pak më shpejt, në vend që vetëm të mendoni për diçka, pse nuk bëni diçka për të? Të varfërit dështojnë, sepse kanë një sjellje të përbashkët: E gjithë jeta e tyre është Pritje”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/te-varferit-deshtojne-sepse-e-gjithe-jeta-e-tyre-eshte-pritje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala