Të lodhur nga pushimi i shtetit

Autori:Zekirja Shabani

Zyrtarët e shtetit e kanë tepruar me pushim. Kështu vlerësojnë qytetarët të cilët thonë se festat në Kosovë janë bërë të tepërta. Ato përveç që po i irritojnë qytetarët e Kosovës, po ua pamundësojnë kryerjen e shërbimeve në sektor të ndryshëm publik. Në arsim, administratë publike, e institucione tjera, gjithçka është në pushim.

Në kalendarin e festave zyrtare të Republikës së Kosovës shfaqen hiq më pak se 11 festa zyrtare. E ato shumëfishohen në raste të ndryshme. E në raste kur ndonjëra prej festave zyrtare i bie në një ditë pushimi (të shtunën apo të djelen), ajo zëvendësohet në një ditë tjetër pune.

Për këtë qytetarët e Kosovës shprehen të pakënaqur.

Profesori i gjuhës Frenge Naim Ibrahimi thotë se ky pushim për nxënësit, ashtu është edhe për profesorët shtë shumë i dëmshëm.
“Pushimi ju bën dëm të dy palëve, si nxënësve edhe profesorëve. Duhet që të punojmë më shumë e mos të pushojmë pasi që nxënësit po jesin pa mësim”, thotë ai.

Edhe Arian Haxhiu student i gjuhës gjermane në Universitetin e Prishtinës ka shprehur pa knaqësinë e tij për këtë pushim të stërzgjatur.
“Këto festa po ndikojnë për të keq tek ne, po na pengon në mesim pasi që po pauzojmë shpesh si shkak i këtyre festave” u shpreh ai për Gazetën Fjala.

Edhe më shumë kosovarët po i irriton festimi i ditës së Evropës.

Historiani Cen Desku tha se kosovarët nuk kanë aasnjë arsye të festojnë këtë ditë, aq më pak kur Kosova është e pranuar në Evropë.

“Kjo festë është vetëm e Rusisë” shtoi ai përderisa tha se këto festa janë bërë të tepërta.

Atë dhë shumë të tjerë po i pengon fakti ditët e festave po zëvendësohen me ato të punës.

“Nuk ka askund nëbotë që të zëvendësohet festa përveq në Kosovë. Kjo nuk është normale”, u shpreh një pensionist përderisa shtoj se kjo duhet të rregullohet sa më parë me ligj e mos të ndodhin gjëra të tilla.

festa

E derisa të gjithë zyrtarët e shtetit pushojnë, në sketorin privat punohet. Madje ditët e pushimit shfrytëzohen për të kryer punë në objektet publike.

Tek dera e Fakultetit Të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës shkruante “Festë nuk punohet” por ky shkrim nuk vlente edhe për punëtorët privat të cilët ishin duke renovuar pajmen e Fakultetit të Filologjisë.

Tek ta nuk vërehej ndonjë dallim as në intensitetin e punës.
“Ne duhet të punojmë, ata lart të pushojnë”- u shpreh njëri prej punëtorëve në kushte anonimiteti.

Sipaas tij, pushimi në ditë festash duhet të vlej ër të gjith njësoj dhe të mos diskriminohen punëtorët e sektorit privat.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/te-lodhur-nga-pushimi-i-shtetit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala