Të jetosh gjelbër brenda kufijve të planetit tonë

Autori:Avdyl Pajaziti

Mjedisi dhe shëndeti nuk janë vetëm një segment i politikave mjedisore, por janë shumë esenciale për të. Raportet e ndryshme të Komitetit Evropian Ekonomik dhe Social mbi mjedisin dhe shëndetin vërejnë se cilësia e mjedisit në Evropë është përmirësuar ndjeshëm gjatë dekadave të fundit duke pasur përfitime për shëndetin e njeriut.

Qytetarët e BE-së jetojnë më gjatë se në shumë pjesë të tjera të botës, por sfidat e shëndetit të popullsisë në plakje mund të rriten për shkak të ndryshimeve të jetesës dhe mega trendeve mjedisore (ndryshimet e klimës , shterrimi i burimeve natyrore dhe shkatërrimi i shërbimeve të ekosistemeve).

Sëmundjet kronike paraqesin barrën më të madhe të vdekshmërisë dhe sëmundjeve në BE. Këto sëmundje ndodhin nga faktorë të shumtë dhe nuk kuptohen mjaftueshëm. Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit, zhurmat, uji i cilësisë së dobët, kimikatet , rrezatimi, faktorët biologjikë dhe me fjalë tjera mjediset e degraduara janë komponentë të rëndësishëm.

Me gjithë progresin në disa fusha, Evropa vazhdon të përballet me sfida të rëndësishme mjedisore, si dhe mundësitë për të bërë mjedisin më elastik ndaj rreziqeve dhe ndryshimeve. Për të trajtuar këto çështje të ngutshme, Komisioni Evropian ka propozuar një Plan të ri të Veprimit për Programin e Mjedisit të BE-së i quajtur ” Të jetosh mirë , brenda kufijve të planetit tonë”, një udhëzues mjedisor deri në vitin 2020.

Propozimi synon të rrisë qëndrueshmërinë ekologjike të Evropës dhe të transformoj BE-në në një ekonomi të gjelbër gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme. Mbrojtja e kapitalit natyror, duke inkurajuar energji të ripërtërishme dhe përshpejtimin e tranzicionit në ekonomi me karbon të ultë janë karakteristikat kyçe të programit, i cila gjithashtu kërkon për të trajtuar shkaqet mjedisore të sëmundjeve. Rezultatet duhet të ndihmojnë në stimulimin e një rritje të qëndrueshme dhe krijimin e vendeve të reja të punës për të vendosur Bashkimin Evropian në rrugën që do ta bënte atë një vend më të mirë dhe më të shëndetshëm për të jetuar.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/te-jetosh-gjelber-brenda-kufijve-te-planetit-tone-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala