Të dielën kthehen akrepat mbrapa

Autori:Avdyl Pajaziti

Te dielën mund te flemë një orë më shumë. Ora verore do të përfundojë në mes të natës së shtune dhe të dielës, d.m.th akrepat e orës duke lëvizur për një orë mbrapa.
Pra, kështu të dielën më 25 tetor mos harroni që akrepat e orës 3.00 duhet të jenë kthyer në një orë mbrapa, në 02:00. Ketë mund ata bëni edhe në mëngjes kur të zgjoheni nga gjumi nëse e keni orën 9 kthejeni një orë mbrapa, në 8-të. Ora e verës fillon javën e fundit të marsit dhe zgjat deri në javën e fundit të tetorit.
Do theksuar se tranzicioni për të kursyer kohë të ditës u prezantua në vitin 1916. Vendet në Evropën veriore, dhe që atëherë ajo ka pranuar mbi 70 vende, duke përfshirë kohën për të ruajtur të energjisë elektrike nga periudha e ditës në orët e hershme të mëngjesit dhe të natës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/te-dielen-kthehen-akrepat-mbrapa/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala