Të bëhesh milioner me një foto

Autori:Avdyl Pajaziti

Një foto ishte dhe pikënisja e pasurisë së këtij çifti amerikan. Ato e kishin blerë foton vite më parë për vetëm 2 dollarë.

Randy Guijarro e bleu foton në Kaliforni, në një dyqan objektesh të vjetra, në vitin 2010, ndërkohë që tani fotoja vlen 5 milionë dollarë. Kjo pasi në të shfaqet një prej banditëve më të mëdhenj të Perëndimit të Egër,Billy the Kid, emri i të cili lidhet të paktën 21 vrasje dhe qindra grabitje në vitin 1878.

Kreu i një prej bandave më të rrezikshme në Amerikë ka vetëm dy foto autentike. Njëra është shitur në vitin 2011 për 2.3 milionë dollarë, ndërsa e dyta është fotoja e çiftit Guijarro.

Billy the Kid, i katërti nga e majta në foto, lindi në një familje emigrantësh irlandezë në vitin 1859 në Nju Jork. I pagëzuar me emrin Henry McCarty, ai iu fut rrugës së shkelësve të ligjit që në adoleshencë. Mendohet se vrasjen e parë e ka kryer pa mbushur mirë 17 vjeç. Pavarësisht se ishte kreu i një bande kriminale, ai shquhej për mënyrën elegante të veshjes.

208044

/albeu.com/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/te-behesh-milioner-me-nje-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala