Studimi tregon se konsumimi i pijeve të gazuara indirekt shkakton vdekjen

Autori:Avdyl Pajaziti

Një studim i ri tregon se pijet me sheqer janë akoma më të këqija se sa ne kemi menduar.
Studimi konstaton se konsumimi i tepruar i pijeve me gaz mund të lidhet në mënyrë indirekte me vdekjen e më shumë se 180.000 njerëzve çdo vit.

Pijet me sheqer po ashtu mund të jetë të lidhura me sa më shumë si 133.000 vdekjeve nga diabeti, 45.000 nga sëmundjet kardiovaskulare, dhe 6450 nga kanceri, sipas studimit të cilit disa kanë thënë se është ekzagjeruar.

Shumica e vdekjeve që lidhen me pijet me sheqer janë në vendet në zhvillim dhe në Amerikën e Jugut. Në radhë të parë është Meksika, e cila arrin në 405 vdekje për milion të rritur. SHBA renditet e katërta, me 125 vdekje për milion të rritur.

Pjesa më e madhe tregon se konsumi i rëndë pijeve me sheqer është e lidhur me një rritje të rrezikut të diabetit, hipertensionit, sëmundjeve të zemrës dhe trashjes. Megjithatë, njerëzit që konsumojnë shumë pije me gaz gjithashtu priren të angazhohen në sjellje të tjera jo të shëndetshme, si pirja e duhanit, mos ushtrimi, dhe ngrënja e ushqimit më pak shëndetshëm në përgjithësi./GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/studimi-tregon-se-konsumimi-i-pijeve-te-gazuara-indirekt-shkakton-vdekjen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala