Studentët nuk garantojnë që protesta nuk do të eskalojë në dhunë

Autori:Gazeta Fjala

Dhjetëra studentë të cilët tash e disa ditë po e bllokojnë hyrjen e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, kanë vendosur që të vazhdojnë edhe javën tjetër protestat e tyre .

Për më tepër, ata thonë se është rritur mllefi i studentëve protestues.

Argjend Softolli, njëri nga organizatorët e kësaj proteste, i ka thënë Gazetës Fjala se nuk mund të garantojë që në protestën e së hënës nuk do të ketë dhunë.

“Ne organizatorët e protestës nuk jemi për dhunë në UP. Mirëpo duke e parë mllefin e madh të studentëve, ne nuk mund të garantojmë qetësi gjatë protestave, prandaj edhe e themi këtë,” ka thënë Softolli.

Kërkesat e studentëve të cilët tashmë e disa ditë po protestojnë para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës janë: kriteri i arritjes së kushtit për gjeneratën 2014/15, niveli Bachelor të jetë me 70% të kredive ose të provimeve, kriteri i arritjes së kushtit për niveli Master të jetë me 50% të kredive ose provimeve, të ketë afat të tetorit, ku studentët do të kenë të drejtë të paraqesin nga dy provime dhe i njëjti të vlejë për arritjen e kushtit për vitin vijues,të kthehen afatet e absolventëve në të gjitha njësitë akademike

Sipas Softollit, është vetë Rektori Ramadan Zejnullahu që është duke e provokuar një situtatë të tillë, sepse sic ka thënë ai, “ai e ka future policinë në oborrin e rektorit për të shkelmuar studentët.”

“Dhe sic e dini, policia e ka të ndaluar që të jetë në hapësirat universitare.  Ne shpresojmë që të mos ketë dhunë.”/Gazeta Fjala

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/studentet-nuk-garantojne-qe-protesta-nuk-do-te-eskaloje-ne-dhune/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala