Studentët nga Presheva i bashkangjiten protestave në Tiranë

Autori:Avdyl Pajaziti

Shqiptarët po përgatisin një protestë kundër kryeministrit serb në Tiranë me 27 maj i cili disa here kishte thënë në Beograd e Gacanicë se “Kosova. Nga Vucic-Rama kërkojnë njohjen e diplomave

Paralajmerimin e protestave të shqipatreve në Tiranë e ka konfrimuar edhe zëdhënësi i kyremnistrit shqiptar, Sheklzen Maliqi sipas te cilit “Në Shqipëri ka forca politike që nuk janë nën kontrollin e qeverisë dhe që mund të protestojnë ardhjen e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiç më 27 maj në Tiranë”.

Do përkujtuar se sot mbi 500 studentë ndjekin studimet apo jane para diplomit ne unversitet shqiptare ne Tiranë. Por, tek ta eshte nje hall madh se me ate diploma nuk mund të punojne ne Serbi, sespe Beogradi nuk ju njeh ato diploma. Ai mund t epunojnë, po jo ne Luginen e Preshevës, cka keta te diplomuar jane te detyruar ta lene Lugine per shkak papunesise dhe paperspektivës. A s’eshte ky nj e spastrim entik i nje forme tjetër, indirekt ?!

Ndryshe disa studentë shqiptarë nga Lugina e Preshevës te ciletr studiojn ne Sqhipëria i kane dekalruar korrespondetit të “Presheva jonë” në Tiuranë se qindra studnete do t’i bashakngjiten protastva te shqiptareve ne Tiranë. “Nga Vuci-Rama të merkuren e ardhshme ne do të kërkojne njohjen e diplomave!.” ka deklaruar për “Presheva jonë” grupi i studentëve shqiptar nga Presheva ne Tiranë.

Do theksuar se gjatë vizites së fundit të Edfi Ramës ne Boegrad ai në Preshvë ka dekalruar sekemi firmosur me Vucic njohjene diplaomvëe te studenteve shqiptare nga Lugina e Preshevës.

“Darka me Vucic firmoset pakti per njohjen e diplomave..” ishte ky tiulli i disa mediave ne Shqipëri duke ju referuar deklaratave të kryeministrit Edi Rama. Arritjen e marreveshjes per njohjen e diplomave Kryeministri shqiptar e ka bere te njohur ne fjalen e tij te mbajtur ne Presheve duke e cilesuar ate si nje faqe te re te marredhenieve mes dy vendeve, kane raportuar mediat.

Por burimet nga Qeveria serbe sot i kanë konfirmuar agjencisë së lajmeve “Presheva jonë” se nje marrëveshje as memorandum te tille nuk eshte nenshkruar fare mes Vucicit dhe Ramës as me 10 nentor e as sot në Beograd. Sipas Miki Mihajlovic, zyrtar nga kabinetit i qeverise serbe “njohja reciproke e diplomave mes Serbise dhe Shqipërisë ështe përfolur nepër koluare, por asgjë nuk ka konkrete dhe se nje marrveshje e tillë nuk eshte nenshkruar mes Vucicit dhe Ramës..”

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/studentet-nga-presheva-i-bashkangjiten-protestave-ne-tirane/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala