Stresi, pasoja të rënda për shëndetin

Autori:Avdyl Pajaziti

Stresi i vazhdueshëm ka efekt negativ në tru por edhe në zemër.

Në bazë të studimeve të ndryshme është arritur në përfundim se ndjenjat negative që përjetojmë në jetën e përditshme mund të sjellin edhe dëme në organizmin dhe në gjithë shëndetin tonë.

Duhet të keni parasysh se mendimet negative u sjellin stresin gjithnjë, kështu që ju mund edhe ta pësoni nga kjo gjë, pasi stresi dobëson zemrën dhe trurin.

Për vite të tëra, thuhet se stresi nuk është i mirë për gjendjen tuaj të mendjes. Tani kjo është e dokumentuar dhe dëshmuar, se sasia e stresit që merr për një kohë të gjatë mund të dëmtojë seriozisht zemrën dhe trurin.

Nëse nuk trajtohet kjo mund të çojë në probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë sulmin në zemër, goditjet dhe çrregullime të tjera mendore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/stresi-pasoja-te-renda-per-shendetin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala