Stresi më i madh në shtëpi apo në punë?

Autori:Avdyl Pajaziti

Sipas një studimi nga Universiteti i Pensilvanisë shumë njerëz, kyesisht femrat, kanë më shumë stres në shtëpi sesa në punë.

Kjo pasi në jetën personale e sidomos në atë familjare kërkesat janë në rritje, duhet të ngrihesh herët të pregatisësh mëngjesin, të pregatisësh darkën gjatë mbrëmjes të bësh punët e shtëpisë njëkohësisht etj. Ndërsa në punë, sipas këtij studimi, je më e gëzuar pasi merr vlerësime të herë pas hershme.

Për përsa i përket meshkujve duket se ndodh e kundërta, ata ndihen më të lumtur në shtëpi sesa në vëndin e punës. Dhe shkak për këtë është se gratë kanë  mbi kurriz pjesën më të madhe të punëve të shtëpisë –pavarësisht deklaratave për barazi gjinore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/stresi-me-i-madh-ne-shtepi-apo-ne-pune/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala