Sot miratohet MSA-ja për Kosovën

Autori:Avdyl Pajaziti

 

Komisionin Evropian sot do të miratojë Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit për Kosovën.

Pas këtij aprovimi MSA-ja me Kosovën do të kalojë në Këshill, ku kërkohet konsensusi i të gjitha vendeve anëtare të BE-së përpara nënshkrimit të saj.

Konsensusi brenda Këshillit i vendeve anëtare, përfshirë edhe pesë vendet e Bashkimit Evropian që ende nuk e kanë njohur Kosovën që janë Spanja, Rumania, Sllovakia, Greqia dhe Qipro sjell vendimin/autorizimin e nënshkrimit të kësaj marrëveshje të rëndësishme, që pritet të ndodh gjatë muajit qershor.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/sot-miratohet-msa-ja-per-kosoven/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala