Sllovenia mbështet Kosovën në UNESCO

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministri i jashtëm slloven, Karl Erjavec ka thënë sot se shteti i tij do ta mbështetë anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ndërsa është shprehur se nuk e kupton kundërshtimin e Serbisë në lidhje me këtë anëtarësim.

Erjavec ka thënë sot se Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme i Parlamentit të Sllovenisë i është përgjigjur partisë opozitare majtiste sllovene (ZL), në pyetjen se si qëndron Sllovenia karshi kërkesës së Kosovës, raporton agjencia e lajmeve STA, transmeton Indeksonline.

Sipas agjencisë së lajmeve, ministri slloven nuk e kupton kundërshtimin e Serbisë, duke shtuar se çështja e trashëgimisë kulturore është një nga çështjet kryesore në Kosovë.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/sllovenia-mbeshtet-kosoven-ne-unesco/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala