S’ka rilicenim për zyrtarët që shpenzojnë milionat e shtetit

Autori:Avdyl Pajaziti

Zyrtarët e prokurimit publik, të cilët menaxhojnë me mbi 400 milionë euro në vit për blerjen e mallrave dhe shërbimeve të ndryshme për institucionet e Kosovës, nuk pritet qe të avancohen me licencime tjera, ashtu siç ka premtuar partia e Isa Mustafës, LDK.

Kryetari i Komisionit Rregullativ Prokurimit Publik (KRPP), Safet Hoxha ka thënë për ORAinfo, se rilcencimi i zyrtarëve të prokurimit publik nuk ka filluar ende.

“Për rilecnimin e zyrtarëve të prokurimit, duhet të hartohet fillimisht korniza ligjore, ngase një e drejtë e fituar njëherë, është vështir të merret”, ka thënë Hoxha.

Ai ka njoftuar se tash për tash do të bëhet vetëm trajnimi i zyrtarëve të prokurimit për aplikimin e prokurimit elektronik.

Në anën tjetër, shoqëria civile shprehet e pakënaqur me hapat që janë ndërmarr në avancimin e prokurimit publik.

Isuf Zejna nga KDI, ka thënë për ORAinfo, se ri licencimi i zyrtarëve të prokurimit vështirë se mund të ndodh për shkak të kufizimeve ligjore që janë në këtë drejtim.

“Ligjet rregullojnë formën se si licencohen zyrtarët e prokurimit dhe rastet kur kjo licencë mund të ju merret”, ka thënë Zejna.

Ai ka pohuar se në plan programin elektoral LDK ka premtuar reformë në fushën e prokurimit dhe atë duke u bazuar në tre shtylla kryesore.

“Së pari aplikimi i prokurimit elektronik, proces i cili kishte filluar shumë më herët nga Banka Botërore edhe KRPP, Ri licencimin e zyrtarëve të prokurimit dhe aplikimin e prokurimit të centralizuar. Që nga dhjetori i vitit të kaluar kur ky kabinet qeveritar ka marr mbështetjen e Kuvendit të Kosovës e deri më sot janë bërë vetëm disa hapa të vegjël në jetësimin e këtyre premtimeve elektorale. AQP ka filluar me aplikimin e tenderëve të parë të centralizuar, pas aprovimit të dhënë nga qeveria për artikujt e përbashkët”, është shprehur Zejna.

Ai ka thënë se ka vonesa të mëdha në implementimin e prokurimit elektronik.

Megjithatë, Zejna ka thënë se këto nuk janë problemet kryesore dhe të vetme në fushën e prokurimit, kjo pasi që ka nevojë që në Kosovë të merren më shumë hapa rreth nxjerrjes së standardeve të prokurimit për fusha të caktuara, si karburantet, ndërtimi i rrugëve, mirëmbajtja e rrugëve, servisimi i automjeteve etj.

“Institucionet e Kosovës qalojnë shumë në mbikëqyrjen e zbatimit të kontratave, ku ne llogarisim se është problemi themelorë i prokurimit publik. Gjithashtu duhet të bëhet më shumë në zvogëlimin e korrupsionit në sektorin e prokurimit duke nxitur denoncimin e korrupsionit dhe klientelizmit në administratë publike”, ka thënë Zejna. /ORAinfo/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ska-rilicenim-per-zyrtaret-qe-shpenzojne-milionat-e-shtetit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala