S’ka më roaming

Autori:Zekirja Shabani

Të gjithë ata që udhëtojnë në Evropë, më nuk do ta kenë problem faturën e telefonit, pasi që nga viti 2017, bisedat telefonike do te kushtojnë njëjtë në të gjitha vendet e BE-së.

Dy vite pasi është propozuar ideja që telekomi të jetë një në gjithë Evropën, Këshilli dhe Parlamenti Evropian sot kanë bërë marrëveshjen e cila garanton se përdoruesit e telefonit mobil nuk do tu duhet të paguajnë ekstra për përdorim të ‘roaming-ut’, kur udhëtojnë në Evropë.

Me këtë marrëveshje është arritur që të sigurohet përdorimi i internetit në gjithë Evropën pa diskriminim.

“Për një dekadë Komisioni Evropian është duke punuar në uljen e pagesave të ‘roaming-ut’ brenda BE-së. Çmimet për sms, telefonata dhe internet kanë rënë për 80% që nga viti 2007. Në krahasim me vitin 2007 ‘roaming’ është 91% më lirë”, thuhet në njoftimin e KE-së.

Përsa i përket shfrytëzimit të internetit, ata që udhëtojnë në Evropë më nuk do të diskriminohen me bllokimin e disa materialeve si shkak i përkatësisë nacionale.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ska-me-roaming/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala