Sipërfaqe e pamjaftueshme për prodhimin e mollëve

Autori:Avdyl Pajaziti

Në Kosovë sipërfaqe të ngritura me mollë ka rreth 1 mijë e 680 hektarë dhe rendimenti mesatar sillet rreth 30 ton për hektarë, ndërsa tek pemishtet intensive rendimenti arrin deri në 35 ton për hektarë, derisa dominojnë sipërfaqet prej 0.10 – 0.50 hektarë. Sidoqoftë kjo sipërfaqe nuk arrin të prodhojë sa duhet mollë. Kërkesa tregut është më e madhe dhe për këtë ajo vazhdimisht bënë edhe importimin e këtij fruti nga vendet e rajonit për të përmbushur nevojat vendor.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/siperfaqe-e-pamjaftueshme-per-prodhimin-e-molleve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala