Si t’i trajtoni dhëmbët tuaj si një dentist

Autori:Avdyl Pajaziti

– Lajini dhëmbët në lëvizje rrethore, në vend se t’i lani lart e poshtë për të mbrojtur mishin e dhëmbëve.

– Përtypni çamçakëzin deri sa t’i largohet shija dhe pastaj hidheni, ose kjo mund të shkaktojë probleme.
– Dredhëzat dhe soda e bikarbonatit mund të përdoren si zbardhues natyrorë

Mos i lani lart dhe poshtë

Duke larë lart e poshtë vesh gërryen mishrat. Në vend të kësaj, lëvizeni furçën butë në formë rrethore, dhe fërkoni dhëmbët dhe mishrat, tha Dr Okoye.
“Nëse njerëzit nuk lajnë dhëmbët si duhet, mishrat e tyre fillojnë gjakderdhjen.
“Ata pastaj kanë tendencë për të heqë dorë nga larja e tyre apo marrjen e një furçe të butë – por është e rëndësishme që të përdorni një furçë mesatarisht të fortë.
“Nëse ju keni dhëmbë të shtrembër, gjejeni këndin për të shkuar mbi ta.”
Ajo këshillon për ta ndarë gojën në seksione dhe shpenzoni sasi të barabartë të kohës në çdo seksion.
Ndërsa shumica e njerëzve lajnë dhëmbët e tyre për 30 sekonda më së shumti, ata me të vërtetë duhet t’i lajnë ata për më gjatë, tha Dr Okoye.
Dy minuta është një kohë e gjatë, por ju duhet të lani dhëmbët për një minimum prej dy minuta, dhe në qoftë se ju mundeni edhe pesë minuta. ”

Përtyp çamçakëz për 10 minuta

Çamçakëzi mund ta freskoj gojën, por përtypjet për një kohë të gjatë në fakt mund të shkaktojnë probleme, paralajmëroi Dr Okoye.
“Përtypeni çamçakëzin 10 minuta, ose deri sa t’i largohet shija ” tha ajo.
“Përndryshe, ju filloni duke shkaktuar probleme të tjera. Dhëmbët janë të dizajnuar për të copëtuar gjëra, dhe çamçakëzi është i butë. ”

Përdorni dredhëza dhe sodë bikarbonat

Ky kombinim vepron si një zbardhues dhëmbësh natyral, tha Dr Okoye.
Ajo këshillon duke marrë tetë luleshtrydhe dhe një gjysmë luge çaji  sode bikarbonat dhe krijuar një paste.
Soda bikarbonat është gërryes dhe heq njollat ​​që janë shkaktuar nga pirja e kafes, çajit dhe pirja e duhanit. Ajo pastron mbeturinat në sipërfaqen e dhëmbëve për të bërë dhëmbët të duken më të bardhë dhe të ndritshme.
Dredhëzat përmbajnë acid Askorbik, një acid i butë i cili gjithashtu i cili mund të heq njollat ​​sipërfaqësore dhe të bëjë dhëmbët të shkëlqejnë./GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-ti-trajtoni-dhembet-tuaj-si-nje-dentist/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala