Si ti hiqni lythat në lëkurë

Autori:Avdyl Pajaziti

Rritje të vogla në lëkurë janë shpesh të referuara si lytha të lëkurës.

Edhe pse të padëmshme, shumica prej nesh duam ti heqim ato, për arsye kozmetike,veçanërisht në qafë.

Gjëja e mirë është se ju mund të hiqni ato në shtëpinë tuaj pa shkuar te mjeku.

E gjitha qka ju duhet është vetëm një përbërës  … uthulla e mollës. Metoda është mjaft popullore, sepse ajo heq ‘Lythat’ mënyrë të sigurt dhe pa shkaktuar ndonjë dhimbje.

Acidi në uthull shkatërron indet që formon gjymtim; megjithatë lëkura përreth nuk është e dëmtuar gjatë këtij trajtimi.

Hapat për të përdorur uthullën e mollës për heqjen e lythave në lëkurë:

-Pastroni lëkurën përreth lythave me ujë të vakët dhe sapun të butë.

– Thanë lëkurën tërësisht

– Fërkoni ‘lythat’ butësisht me një kruese dhëmbësh.Mos lejoni të rrjedh gjak.

– Thithni një pjesë të vogël me top pambuku në uthull molle dhe shtrydhni ate tepër

– Vendosni pambukun në ‘lythen’ e lëkurës dhe do mbani atë me një fashë.

– Lëreni atë Brenda natës.

– Hiqeni fashën dhe pambukun në mëngjes dhe shpërlani tërësisht me uj.

Përsëriteni atë 3-4 ditë, derisa lytha e lëkurës errësohet, thahet dhe bie jasht.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-ti-hiqni-lythat-ne-lekure/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala