Si ti hiqni gurët nga dhëmbët tuaj pa ndihmën e mjekut?

Autori:Zekirja Shabani

Me kalimin e kohës në dhëmbët tuaj fillojnë të shfaqen njolla të verdha dhe gurë.Sasia e gurit nëse nuk hiqet, mund  të shkaktojë probleme të shumta tek shëmbët tuaj,transmeton parrotlla.Normalisht,se dentist është zgjidhja e parë nëse doni të pastroni dhëmbët tuaj,mirëpo ne ju tregojmë një zgjidhje krejtësisht tjetër.Krejt çka ju duhet është:

Sode buke

Penjë dentarë

Kripë

Peroksid hidrogjeni

Ujë

Furçë dhëmbësh

Larës antiseptik për gojë.

Sidomos soda e bukës është mjeti efektiv për zbardhjen e dhëmbëve.

Hapi 1

Një lugë gjelle sode buke duhet të përzihen me ½ lugë çaji kripë në një filxhan . Pastroni dhëmbët me këtë përzierje dhe pastaj shpërlajeni gojën.I tërë procesi duhet të zgjasë 5 minuta.

Hapi 2

Në një filxhan me ujë të ngrohtë duhet të përzieni dhe peroksid karboni dhe ta shpërlani gojën pastaj.

Hapi 3

Përdorni penjë dentarë për fërkimin e gurëve nga dhëmbët .Në këtë mënyrë ju nuk do të irritoni mishrat e dhëmbëve tuaj.

Hapi 4

Përdorni larës antiseptik për gojë .

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-ti-hiqni-guret-nga-dhembet-tuaj-pa-ndihmen-e-mjekut/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala