Si të zgjedhim parfumin e përshtatshëm

Autori:Avdyl Pajaziti

Dini si te zgjidhni parfumin e përshtatshëm për ju? Çdo femër ka një arome ne zemër, një parfum qe mishëron ne mënyrë perfekte personalitetin dhe shijet, ka nga ato qe preferojnë aromat me fruta, nga ato qe pëlqejnë aromat drunore, te lehta apo te renda.

Mendoni për aromat qe ju pëlqejnë më shumë

Parfumi perfekt është ai që të shoqëron ditë pas dite për te gjithë ditën. Për të zgjedhur aromën e duhur mendoni për ato aroma qe ju pëlqejnë më shumë dhe që i keni më shumë për zemër, aroma të pastra dhe të freskëta, aromat e detit, parfumi i ëmbël. Ne këtë mënyrë do të jeni në gjendje të perzgjedhni atë që preferoni.

Eau de toilette apo Eau de parfum?
Diferenca midis të dyjave qëndron në përqendrimin e aromës, parfumi në gjendjen e pastër ka një përqindje më të lartë nga 20-50%, eau de parfum varion nga 10-15 %, eau de toilette nga 3-8% ndërsa kolonja ka një përqindje parfumi 3% që do të thotë se është tipologjia më e lehtë.

Zgjidheni në baze të lëkurës tuaj
Qëndrueshmëria e parfumit varion edhe në baze të lëkurës, lëkura e yndyrshme e mban më gjatë aromën në krahasim me atë të thatë ku aplikimi i parfumit ndodh me shpesh.

Kërkoni ndihmën e testerëve
Para se të zgjidhni një parfum kërkoni ndihmën e testerëve që ofrohen nga parfumeria për të provuar aromën me qetësi.

Mos u mjaftoni kurrë me sprucimin e parë
Mos harroni se një parfum për të qenë i plotë në të gjithë bukurinë e tij duhet të testohet për një periudhe të pak më të gjatë. Prisni pak minuta.

Provojeni në lëkurë
Mënyra më e mirë për te provuar një parfum është ajo duke e sprucuar parfumin drejt e në lëkurë mundësisht disa centimetra në distancë.

Mos e teproni
Mos spruconi shumë parfum ne një distance të afërt. Nuhatja jonë nuk është në gjendje të njohë më shumë se tre aroma dhe si pasojë zgjedhja e parfumit zbehet.

Si të ruani parfumin
Një parfum nga 6 muaj jetëgjatësi. Ai duhet të ruhet në një vend të freskët të mbrojtur nga rrezet e diellit. Ne këtë mënyrë aroma e parfumit është ne gjendje të rezistoje deri 2-5 vjet.

Eksperimentoni dhe luani me aromat
Nëse në këtë pikë jeni të bindura se keni gjetur parfumin ideal, shume mirë por mos u ndaloni me kaq. Bota është e pasur me shumë aroma të mrekullueshme që presin të provohen. Për një zgjedhje edhe me personale provoni një parfum artizanal./qysh.me/

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-te-zgjedhim-parfumin-e-pershtatshem/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala