Si të tingëllosh intelegjent ?

Autori:Avdyl Pajaziti

Në mënyrë që të tingëlloni intelegjent, duhet të jeni të vetëdijshëm se si e prezantoni veten.

1.Praktikoni fjalimin e pastër. Shqipto mirë secilën fjalë në mënyrë që njerëzit të të kuptojnë lehtësisht.

2.Mos përdor fjalë të pakuptimta. Këto fjalë bëjnë të tingëllosh i hezituar dhe i pasigurtë në vete.

3.Përdor fjalor specifik.

4.Dëgjo të tjerët dhe bëj pyetje. Mos u mundo të dominosh bisedën duke treguar intelegjencën tënde. Trego kuriozitetin dhe interesin tënd duke i lejuar njerëzit tjerë të flasin.

5.Ndiq lajmet. Mundohu të jesh në dijeni për eventet e fundit që po ndodhin.

6.Lexo libra. Filmat dhe mediat tjera janë burime të dobishme, leximi i librave bën përmirësimin e fjalorit, shqiptimit dhe kritikës.

– See more at: http://www.qysh.me/qysh-me-tingellu-intelegjent/#sthash.Wk94XFo3.dpuf

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-te-tingellosh-intelegjent/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala